A kiadványszerkesztő munkája a megrendeléssel együtt kapott kézirattal és tartozékainak átvételével és ellenőrzésével kezdődik. Melyek azok a feladatok, amelyeket a kiadványszerkesztés előtt el kell végezni? A mellékletek sorba rendezése attól függetlenül, hogy hagyományosan vagy digitálisan érkezett az anyag. Hagyományos megrendelő mellékleteit csoportosítani eredetik fajtái szerin, táblázatokat számba venni, kézirat részeit ellenőrizni stb.
Melyek azok a feladatok, amelyeket a kiadványszerkesztés során kell elvégezni? Melyek azok az ismeretek amelyek meghatározzák a kiadványszerkesztés tervezésének menetét? A kiadvány tartalmának megismerése, formátumának kialakítása, betűjének kiválasztása, tördelési stílus meghatározása, képfeldolgozás, nyomtatási technológia, kikészítés tervezése.
Kiadványszerkesztés folyamata
Résztevékenységek:
- Tipográfiai tervezés
- Szövegfeldolgozás
- Képfeldolgozás
- Nyomdai előkészítés
- A terv egyeztetése, minőségi követelmények, kivitelezési technológiák egyeztetése majd meghatározása a megrendelővel.
- A végtermék ismeretében a nyomda élőkészítés műszaki paramétereinek meghatározása.
- A kiadvány, termék tervezése, forgató készítése, szedés, tördelés és korrektúrázás.
- Méret meghatározás, a könyv körülvágott vágott mérete, szedéstükör, margó, kifutó képek, átmenetek, beforgatás
- Színek meghatározása
- CMYK, Process színek, színbontás RGB, Direkt színek, színskálák
- Betű típusok, sortávolság, hasábok, térközök, oldalszámok, élőfejek, élőlábak, képek, ábrák, illusztrációk meghatározása.
- Próbanyomat készítés, proof
Egy termék kigyártásának folyamatai
- A kézirat és tartozékainak mennyiségi és minőségi értékelése
- A szöveg szedése, fogadása adathordozón
- Szövegszerkesztés
- Korrektúra
- Látványterv, forgató készítése- képfeldolgozás
- Tördelés
- Proof készítés
- PS, PDF fájl létre hozása
- Film levilágítás
- Nyomtatás
- Kikészítés
- Expediálás
Kiadványszerkesztés: A kézirat
A kézirat és tartozékainak számba vétele
A kézirat és tartozékai:
- Maga a kézirat a szöveg tartozékokkal, képek, ábrák, táblázatok, függelékek stb,
- Kép eredetik, színes, fekete-fehér, árnyalatos, vonalas, átnézeti vagy ránézeti
- Táblázatok
- Mellékletek
A kéziratot és a tartozékait a kiadványszerkesztő kaphatja hagyományos formában vagy digitálisan. Amennyiben a kiadó, vagy egyéb megrendelő a kiadvány szerkesztését a nyomdától rendelimeg, a munkát mint beosztott dolgozó a közvetlen vezetőjétől kapja a műhelytáskában. A műhelytáska a munkatáska (gyűjtőtáska) része melyen a munkával kapcsolatos adatok vannak fel vannak tüntetve. Ilyen munkatáskát kap a formakészítő, a gépterem, a könyvkötészet. Tehát a kézirat és tartozékai a további előkészítő tevékenység legfontosabb dokumentumai.
A további munkálatok azonosítója a táskaszám, mellyel minden technológiai tevékenységet azonosítani lehet. A munkálatoknak könyvtárat kell nyitni, melyen a munka címén kívül a táskaszámnak is szerepelnie kell. A könyvtárban célszerű alkönyvtárakat nyitni, melyekben külön tárolni a szövegeket, külön a képanyagot, külön a táblázatokat és az egyéb tartozékokat.
Első feladat a szövegbevitel, melyet az erre alkalmas szövegrögzítő programban kell elvégezni. A nyelvi ellenőrzés elvégzése után a kijelölt könyvtárba menteni és korrektúra nyomatot kell nyomtatni. A kéziratot a műhelytáskában kell tárolni a további feldolgozásokhoz.
A digitálisan kapott szöveget, amely a táska mellékleteként lehet CD-n, DVD-n szintén célszerű a kijelölt könyvtárba menteni, ha a megrendelő kéri korrektúra lenyomatot nyomtatni.
Második feladat a hagyományos kép eredetik digitalizálása és kijelölt könyvtárba mentése. A szkenneléskor a kiadvány megrendelésének megfelelően színes, árnyalatos, vagy vonalas illetve fekete-fehér képként kell feldolgozni. Ez a művelet külön feladat, melyet a képszerkesztő végez el.
A kép eredetiket, szám szerint pontosan nyilvántartva a műhelyzacskóban kell tárolni.Az eredetik a megrendelő tulajdonát képezik. Azokon fizikailag semmilyen változtatást nemlehet elvégezni. A mennyiben muzeális értékű a kép eredeti, különös gonddal kell a munkálatokat elvégezni.
Hagyományos kéziratok osztályozása
A nyomdatermékek feldolgozásában, a kéziratot, szövegeredetinek kell tekinteni.Szépirodalmi kézirat A4-es formátumú, egy oldalon 30 sor másfeles sortávolsággal, 12-14 pontos betűnagysággal szedve. Egy sorban átlag 60 leütés van, bele számít a szóköz is. Ebből következik, hogy egy oldal leütés tartalma 1800.
Tudományos, műszaki kézirat szintén A/4-es formátumú, egy oldalon 25 sor másfeles sortávolsággal, 12-14 pontos betűnagysággal szedve. Egy sorban 50 leütés van, bele számít aszóköz is. Ebből következik, egy oldal leütés tartalma 1250.A hagyományos kézirat műszaki és tartalmi jellemzői
A hagyományos kézirat műszaki és tartalmi jellemzői
- Papírja legalább 55 grammos
- Formátuma A/4
- A papír színe fehér
- Egy oldalas
- Betűje 12-14 pontos
- Gépelése szabadsoros
- 1.5-es sortávolsággal
- Lapjai folyamatos sorszámozásúak
- Minden lapon szerepel a mű szerzője és a mű címe
- Pótlapok kisbetűkkel jelöltek
- Kiemelések jelölése hagyományos módon:
- Kurzív egyszeri aláhúzás
- Félkövér kettős aláhúzás
- Kiskapitális hullámos aláhúzás
- Kurzív félkövér háromszoros aláhúzás
- Verzál hullámos vörös színű aláhúzás
A hagyományos kézirat részei
- Címoldal
- Tartalomjegyzék
- Járulékos részek
- Főszöveg
- Ábrák, táblázatok, illusztrációk
- Mutatók
- Bibliográfia
- Előszó
- Utószó
- Ajánlások
Kiadványszerkesztés: A digitális kézirat
A számítógépes szövegrögzítéssel, a DTP rendszer kialakulásával megváltozott a kéziratok előállításának módja, szabályai, követelményei. Fontos tudni, a kézirat előállítójának, aki lehet kiadó, magán személy, vagy egyéb vállalkozás, hogy munkája során hogyan kell a nyomdaipari levilágító program igényeit figyelembe venni.
A szabványos kéziratot egy nyomtatott példányban és/vagy lemezen kell benyújtani, valamilyen háttértáron mely lehet CD vagy DVD. Az oldalakat 1-től folyamatosan kell számozni,ajánlott betűtípusok Times Roman CE, Ariel CE, a sortávolság és a betű fokozata a hagyományos kéziratokra jellemző legyen, bal felső sarokban a mű rövidített címé kell feltüntetni.
A rögzített digitális kézirathoz, vele teljesen azonos nyomatot kell mellékelni.
A hosszabb szöveget külön fájlokban kell rögzíteni, 1 fájlban 50 oldalnál ne legyen több. A fájlokat a tartalmának megfelelő névvel kell ellátni
Táblázatokat, ábra aláírásokat külön fájlban kell, folyamatosan számozva, a helyét a szövegben a margón hagyományos formában jelölni.Az képekről, ábrákról készült digitális anyagot, a megjelenésnek megfelelő fájlnévvel kell külön könyvtárba helyezni, melyekhez szintén nyomatot kell mellékelni. A nyomaton a képekés ábrák hátoldalán, amennyiben ez szükséges, nyíllal jelölni kell a helyes állást
A nem tipografizált nyers szövegről készült kéziraton kell szabványos jelölésekkel az előkészítést, szignálást elkészíteni (szignálásnak nevezzük azt a technológiai folyamatot, amikor a műszaki szerkesztő, vagy a kiadványszerkesztő szabványos jelekkel a kéziraton feltünteti a betűtípusokat, változatokat, fokozatokat, beütést stb.).
A szövegszerkesztő programokkal késztet szövegszedésben ajánlatos kiemeléseket, elválasztásokat, stílusokat nem használni. Entert csak bekezdések végén kell használni. A tördeléshez használatos programok nem kompatibilisek a szövegrögzítő programokkal, ebből következően nem veszi át a szövegben végrehajtott egyéb változtatásokat. Kurzív és félkövér kiemelésen kívül mást ne ajánlatos használni. Amennyiben ettől eltérően van elkészítve a szöveg, minden formázást feldolgozás lőtt meg kell szüntetni.
A kézirathoz 2 példányban csatolni kell egy tartalomjegyzéket, amely kivétel nélkül valamennyi címet, a megfelelő rangsorolásban tartalmazza.
KAPCSOLÓDÓ ANYAGOK:
- Nyomdai méretek pontosan
- Címke készítése és nyomtatása egyszerűen
- Boríték méretek pontosan
- QR-kód generálása InDesign programban
- Nyomdai előkészítés
- Papírméretek
- A nyomdai színek
- Anyagleadási segédlet
- PDF/X szabványok